Tuesday, September 20, 2011

Lekce cestiny

Je tomu presne tak, jak jsem si cetla o Nebrasce na internetu: kazdy paty Nebrascan ma ceske predky.
Tato skutecnost neni pouhym statistickym udajem, ale opravdu zijici skutecnosti. Spousta lidi, co tu potkavam, zna nebo ma rada treba i uplne zapadle ceske vesnice, odkud kdysi pochazel jejich prapradedecek. Napr. ucetni kostela, do ktereho chodim, ma predky z Roznova pod Radhostem, nas koordinator Alan Cerveny zase nekde v zapadle vesnici zapadne od Prahy.
Na patre mam kamaradku Samanthu, ktera se ted prvnim rokem uci cestinu jako svuj hlavni obor na vysoke. Obcas se spolu ucime - pomaham ji s vyslovnosti. Vcera jsem ji zkousela ze slovicek, hlavne pridavnych jmen, ktera uz musi znat. Kdyz jsem pak otocila list na cviceni, ktere mela za domaci ulohu udelat, musela jsem se rozesmat. Mela pospojovat pridavna a podstatna jmena, a muj zrak sklouzl rovnou ke spojeni: tepla zena. Kdyz jsem ji vysvetlila, jaky vyznam to v cestine ma, tak jsme chvilku umiraly smichy. Kazdopadne kdyz jsem pak chtela najit lepsi spojeni, byla jsem celkem v koncich. V nabidce byla jen slova typu "pan, Anglican, ucitelka" apod, takze jsem si rikala, ze asi vybrala celkem dobre. Nakonec jsme mezi slovy nasli i "mesto", a ackoli to taky neni nejlepsi, snad to zni prece trochu lip.
To jsou teda ucebnice... ach ta uroven. A nemyslete si, ze to jsou nejake novodobe antidiskriminacni ucebni pomucky - jsou to pracovni listy z doby komunistu.

Podobne tu cestina vyvolava udiv, kdyz se mezi sebou s ostatnima Roubickama bavime a rikame casto "fakt, jo?" Vlastne jsem si ani sama neuvedomila, co vsechno pod timto slovem mohou mistni kamaradi slyset. Doslo mi to az dnes, kdyz jsme se spolecne bavili u vecere a Brianna Tichy se zacala potutelne a spokojene usmivat, ze uz vi, co myslime tim: fakt, jo?

No comments:

Post a Comment